19 grudnia 2009

Choinka w naszym domu

Jest piękna, pachnąca, daje mnóstwo ciepła i blasku. Ubrałam ją z N, która bardzo obawiała się, że nasza choinka nie będzie tak ładna jak inne. Pomagała mi i cały czas sceptycznie spoglądała na drzewko, mrucząc coś cicho po nosem. Kiedy jednak skończyłyśmy, stanęła, przez chwilę przyglądała się w milczeniu, a następnie orzekła niemal szeptem, że jest to najpiękniejsza choinka na całym świecie :) Chodziła potem i oglądała ją z każdej strony i za każdym razem powtarzała, że jest cudowna, piękna, niesamowita. Myślę, że każde dziecko w każdym domu stwierdzi dokładnie to samo, niemniej jednak byłam bardzo szczęśliwa słysząc szepty zachwytu i patrząc na odbijające się w Jej oczach choinkowe światełka, od których nie mogła oderwać wzroku.


Czy wiecie, że choinka pojawiła się w polskich domach dopiero na przełomie XVII i XIX wieku? Jest symbolem życia i odradzania się, a oświetlona broni dostępu złym mocom do naszych domów ;) Jabłka zawieszone na choince mają zapewnić domownikom zdrowie i urodę, a orzechy zawinięte z sreberka mają nieść dobrobyt i siłę. Dzwonki oznaczają radosne nowiny i dobre wydarzenia, a zawieszone na choince anioły mają opiekować się domem. Papierowe łańcuchy wzmacniają rodzinne więzi, natomiast umieszczana na szczycie drzewka gwiazda betlejemska ma pomagać w powrotach do domu z dalekich stron.

Musimy zatem jeszcze zawiesić orzechy w sreberkach, papierowe łańcuchy i kupić gwiazdę betlejemską - kto wie, jaką siłę mają symbole...

3 komentarze:

 1. Bardzo piękna!
  A ja w tym roku chyba chcę małą. ale z wielkimi bombkami. jakoś inaczej niż dotychczas. jeszcze nie kupiona, więc mogę jeszcze dumać:)

  OdpowiedzUsuń
 2. po prostu bajeczna! my też jeszcze nie mamy choinki i nie wiemy jaka będzie!

  OdpowiedzUsuń
 3. U nas w tym roku bardzo tradycyjnie, ale też od jakiegoś czasu myślę o bardziej współczesnej choince. Kto wie, może kiedyś się zdecyduję :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję ;)